Jak wybrać smoczki dla noworodka?

Jak wybrać smoczki dla noworodka?

Należy zdawać sobie sprawę, ze zarówno Światowa organizacja Zdrowia, jak i liczni eksperci rekomendują karmienie piersią aż do szóstego miesiąca życia dziecka. W przypadku, gdy jednak karmienie piersią nie będzie już możliwe, zalecane jest zastosowanie butelki. Trzeba jednak mieć świadomość, jakimi zasadami powinno się kierować przy wyborze właściwego smoczka.

Czy istnieje najlepszy smoczek dla niemowlaka?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów smoczków. Wybór właściwego produktu jest zatem zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest wybranie smoczka o właściwym rozmiarze. Warto również zaznaczyć, że smoczki dla wcześniaków dostępne są w trzech rozmiarach. Wszystko będzie zależało od tego, w którym dokładnie tygodniu nastąpił poród. Oczywiście każdy z nich będzie cechował fakt, że będzie lżejszy w porównaniu do smoczka dla noworodka donoszonego. Dodatkowo nie zawiera lateksu ani BPA, czyli związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych.

Należy także zdawać sobie sprawę, że rodzice mają możliwość wyboru smoczka dla noworodka donoszonego z kategorii 0-3 miesiące. Rekomendowane jest bardzo dokładne zwrócenie uwagi na jego kształt. Ssanie omawianego produktu nie może bowiem w żaden sposób zaburzać ssania piersi.

Rodzice muszą także uwzględnić rozmiar wybierając smoczki dla małych dzieci i niemowląt. Trzeba konieczne mieć świadomość, że zbyt duży przedmiot może się przyczynić do odruchu wymiotnego. Z kolei zbyt mały może nie tylko wpłynąć na zniekształcenie zgryzu, ale również zaangażować zupełnie niepotrzebne mięśnie znajdujące się wokół ust.

Z czego są produkowane smoczki?

Smoczki kauczukowe są bardzo plastyczne, ponadto bez żadnego problemu mogą dostosować się do buzi dziecka. Należy również zaznaczyć, że produkt jest zarówno miękki, jak i delikatny. Może tym samym świetnie odwzorować pierś matki. Koniecznie trzeba jednak mieć świadomość, że produkt łatwo ulega odgnieceniom. Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim na kształtowanie się podniebienia czy zgryzu.  je wszyscy zdają sobie sprawę, że jego miękkość może być także ogromnym zagrożeniem dla starszych dzieci.

Z kolei smoczki silikonowe są znacznie twardsze. Nie ulegną zatem deformacji. Jest to bardzo ważne w rozwoju aparatu mowy dziecka. Zdecydowanie łatwiejsza będzie również higiena. Produkt nie zmieni swojej konsystencji czy barwy pod wpływem wrzątku. Zaletą smoczków silikonowych jest również fakt, że nie zmienią zapachu otaczających go woni.

Kwiatowy zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com