Co musimy wiedzieć o smoczkach?

Co musimy wiedzieć o smoczkach?

Czy budzą kontrowersje?

Smoczki zawsze budziły kontrowersje. Identycznie jest dzisiaj. Pomimo kształtów najbardziej anatomicznych oraz najlepszych materiałów, smoczki wciąż są odbierane jako zło konieczne. Czy rzeczywiście należy się go obawiać? Co musimy wiedzieć o smoczkach? Kawałek gumy lub też silikonu oraz plastiku, a taką ma wielką moc. Usypiacz, uspokajacz, wyłącznik głowy – każda z tych nazw jest słuszna. Oddaje tak naprawdę charakter tego jakże małego przedmiotu.

Na co musimy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Na pewno warto wybrać atestowany oraz dobry smoczek, który posiada opinię pozytywną pediatrów. Od tego zależy bowiem to, jakie będą same skutki użytkowania smoczka na przykład czy nie spowoduje problemów ze zgryzem, nie wywoła alergii lub też was wymowy. Najlepiej jest wybrać smoczek bez BPA. BPA to szkodliwy związek chemiczny. Może się on dostać przez smoczek do organizmu naszego dziecka. Istnieją badania, które potwierdzają, że BPA wywoływać może nawet nowotwory.

Z powodów samego bezpieczeństwa wybrać należy smoczek, który jest dostosowany do wieku dziecka. Uchwyt smoczka najlepiej gdyby był z gładkiego plastiku, bez żadnych ostrych krawędzi. Tarcza powinna posiada otwory, które mu umożliwiają odpowiedni przepływ powietrza pomiędzy skórą dziecka a smoczkiem. Nie ma wówczas ryzyka odparzenia skóry delikatnej wokół ust oraz co najważniejsze uduszenia się dziecka, gdyby na przykład tarcza mu zakryła dopływ powietrza. Sama tarcza także nie może zakrywać noska dziecku, ponieważ to by groziło utrudnieniem w oddychaniu. Najlepszymi tarczami są takie, które mają specjalne wycięcia na nosek.

Nieco więcej szczegółów

Główka smoczka powinna być możliwie jak najbardziej anatomiczna. Powinna przypominać kobiecy sutek. Powinna również być bardziej miękka na końcu, a niżeli na początku. Jeśli smoczki mają oznaczenie „anatomiczny” czy też „ortodontyczny” oznacza, że smoczki nie mogą zaburzać odruchu ssania u dziecka. Są zatem najlepszym wyborem dla kobiet karmiących piersią. Na samym końcu główki smoczka musi być specjalne spłaszczenie. Taki smoczek umożliwia językowi odpowiednią pozycję. Dobre smoczki mają także gumkę, którą odpowietrzyć można po naciśnięciu na główkę, uchodzi z niej bezpośrednio powietrze, ale później szybko wraca do formy pierwotnej.

Również istnieje rozróżnienie na smoczki nocne i dzienne. Jeśli szukamy na noc smoczka, to dobrze jest wybrać smoczej fluorescencyjny, który nam ułatwi odszukanie go w dziecięcym łóżeczku, jeśli maluszkowi wypadnie. Smoczek do spania również powinien mieć inny uchwyt, który jest niewystający ponad tarczę naszego smoczka.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com